Jó, ha tudjuk, hogy a fagyérzékeny fajokat és fajtákat május közepe előtt nem érdemes kiültetnünk, azonban a fagyosszentek hideg éjjelei után már nincs mitől tartanunk. Mint a hagymásoknál általában, a nyáron nyílókat is érdemes csoportosan, véletlenszerű elhelyezésben ültetni bár a kifejezetten robusztus, magas termetű fajtákból jóval kevesebb példány is elég a lenyűgöző hatás megteremtéséhez, mint az apróbb növények esetében.
Óriás hagyma (Allium giganteum)
Óriás hagyma
Ez a kora nyárhoz társuló karakteres dísznövény, akár másfél méter magas szárakat is növeszt, melyen kitűnően érvényesül a hatalmas lilás-rózsaszín színű gömb alakú virágzat. Mivel levelei nem látványosak, leginkább olyan virágcsoportokba illik, ahol az alacsonyabb, dúsabb hatású virágok közül emelkednek ki a látványos és jellegzetes labdaszerű virágzatok. Hagymája télálló, így tartása nem okoz különösebb nehézséget.
Madonna-liliom (Lilium candidum)
Madonna-liliom
Ez a gyönyörű hagymás az idők folyamán a vidékies, otthonos hangulatú kertek nélkülözhetetlen növényévé vált, amelyet gyakran ültetnek előkertbe, rózsák közelébe. A kifejezetten magas szárakon nyíló, makulátlan fehér, kifelé forduló illatos virágok a nyár közepén nyílnak és már messziről impozáns látványt nyújtanak, annál is inkább, mivel egy száron, akár 5-10 virág is fejlődhet. Ez a hálás, ám látványos dísznövény télálló, így hagymáját télen sem kell felszednünk, elég csak a szárat visszavágnunk a virágzás elmúltával.
Kerti sáfrányfű (Crocosmia 'Lucifer')
Kerti sáfrányfű
A kerti sáfrányfű különösen nagyobb csoportba ültetve nyújt igen látványos hatást, a világoszöld levéltengerből kiemelkedő élénkszínű, különleges formájú virágaival. Ez a kissé fagyérzékeny, kifejezetten napkedvelő dísznövény meleg tónusú színekben, sárgában, narancssárgában, piros pompázik, és kora őszig folyamatosan nyílik. Nagyobb konténerbe ültetve a teraszra is könnyen behozhatjuk általa a hamisítatlan déli hangulatot.
Kardvirág (Gladiolus hibridek)
Kardvirág
A fagyérzékeny, nagyvirágú kardvirág hibridek ma talán kevésbé örvendenek népszerűségnek, mint régebben, pedig óriási színgazdagságuk mellett kitűnő vágott virágoknak is számítanak. A büszke tartású, magas száron fejlődő megannyi virág alulról felfelé haladva fokozatosan nyílik ki, így tovább élvezhetjük a szépségét. Tavasszal érdemes szélvédett helyre ültetni a hagymagumóját, hogy a sudár virágszárak erős szél esetén se dőljenek meg.
Nagyvirágú zefírvirág (Zephyranthes carinata)
Nagyvirágú zefírvirág
A hazánkban fagyérzékeny nagyvirágú zefírvirág kecses hagymás növény, mely csoportosan ültetve szép dísze lehet ablakládáknak, kisebb virágtartóknak. A viszonylag nagy, hatszirmú rózsaszínű virágok az élénk-zöld fűszerű levélzetből emelkednek ki és június-júliusban nyílnak. 20-25 cm-nél nem igen nő magasabbra, így látványosabb, ha a ládát magasabb párkányra vagy virágtartóra helyezzük el.
Pompás koronásliliom (Gloriosa superba)
Pompás koronásliliom
Ez a gumós, fagyérzékeny, egzotikus megjelenésű dísznövény kúszó habitussal rendelkezik, így a konténerbe ültetett hagymából kihajtott hajtásokat idővel érdemes kisebb rácsra futtatni. A nyár folyamán azután a növény folyamatosan hozza lángcsóvára emlékeztető narancsszínű vagy sötét rózsaszín virágait, melyek igen dekoratívan mutatnak a fényes lándzsa alakú levelek fölött. A növény kacsai csak akkor tudnak felkapaszkodni a támasztékra, ha annak rácsai nem vastagabbak egy ceruzánál, ezt vegyük figyelembe, amikor rácsot keresünk a növényünknek.
Illatos japánamarillisz (Lycoris squamigera)
Illatos japánamarillisz
Hazánkban ritkaságnak számító, ugyanakkor megbízhatóan télálló hagymás dísznövény, melyből nyár végén, kora ősszel bújnak elő a hosszú virágkocsányok, melyen rózsaszínű kecses virágok fejlődnek. A növény érdekessége, hogy mire a virágai kinyílnak, a levelei már visszahúzódnak, ezért érdemes olyan díszfüvek közelébe ültetni, melyek buja lombjukkal elfedik a növény töve körüli csupasz talajt.