A japán kaméliának, ennek az elbűvölő virágokkal büszkélkedő fás szárú örökzöld cserjének a szülőhazája Ázsia, közelebbről Kína és Korea, illetve Japán déli területei. A gyönyörű, szabályos, s ma már igen változatos színekben fellelhető virágok már a 11. századtól kedvelt témái voltak a kínai művészetnek, ahol gyakran tűnt fel porcelánokon, különböző festményeken. Ázsiából a 18. században került át Európába, de csak olyan területeken tudott elterjedni, ahol a téli klíma viszonylag enyhe, mentes az igazán kemény fagyoktól. Ez az alapvetően árnyékkedvelő, bokrosodó habitusú növény jól felismerhető ovális vagy tojásdad, fényes leveleiről, s kerekded formájú, már-már tökéletes megjelenésű virágairól, melyek a virágzás csúcsán szinte elborítják a cserjét. A japán kamélia csésze alakú, egyszerű, félig telt vagy telt virágai általában tavasszal nyílnak, s átmérőjük elérheti a 9-12 cm-t is. A virágok színskálája a hófehértől a halvány rózsaszínen, pinken át az élénkpirosig terjed, de vannak cirmos változatai is. Európa enyhébb vidékein gyakran ültetik védett fekvésbe falak vagy kerítések elé, ahol egyes fajtái akár 4-6 m magas fává is nevelhetők, hazánkban azonban leginkább csak konténeres növényként tartják.
Japán Kamélia
(Camellia japonica)
Gondozása
Savas kémhatású, levélkomposzttal feljavított, jó vízáteresztő képességű talajt, valamint félárnyékos vagy árnyékos, védett fekvést igényel. A téli csapadék és a kemény fagyok károsíthatják, ezért hazánk éghajlatán ritkán találkozunk vele. A reggeli napfénynek és a hideg szeleknek kitett területeket kerülni kell a telepítésekor.
A japán kamélia egy nehezen nevelhető növény, mely rosszul reagál a hirtelen hőmérsékletváltozásra csakúgy, mint a rendszertelen, nem megfelelő öntözésre, vagy éppen helyének megváltozására, s ilyenkor bimbóit is könnyedén ledobhatja. A tavaszi fagyok elmúltával legjobb, ha a szabadban neveljük a kert egy félárnyékos részében, a télhez közeledve azonban a konténeres növényt nagyon világos, ugyanakkor kifejezetten hűvös helyen kell teleltetni. Jó, ha figyelembe vesszük azonban, hogy a helyváltozás miatt ekkor ledobhatja bimbóinak egy részét.
A japán kaméliának számos fajtáját nemesítették ki, melyek között vannak jobb fagytűrésű változatok is, de ezek kiültetésével is csak az ország legmelegebb pontjain érdemes próbálkozni. Még a legvédettebb kertrészekben is gyakorta túl erős a fagykár, amibe gyakorta belepusztulnak a kiültetett példányok. A növény mészkerülő természete miatt az öntözéshez érdemes esővizet használni. Ha túlzottan lúgos a földje, akkor a levelei megsárgulhatnak. A tavasz és a nyár folyamán, augusztusig havonta tápoldatozzuk valamilyen, savas talajt igénylő növények számára kifejlesztett készítménnyel.
Az elhalt és beteg hajtások eltávolításán felül nem igényel metszést. Az esetleges metszési munkálatokat időzítsük közvetlenül a virágzást követő időszakra, mivel a későbbi metszés a virágzás rovására mehet. A teleltetés során érdemes odafigyelni a levéltetvekre, takácsatkákra és pajzstetvekre.
Szaporítása
Félfás dugványozással.
Theaceae (teafélék) > japán kamélia
2
Színváltozatok
Piros, rózsaszín, fehér
Kapcsolódó cikkek
Kövess minket a Facebook-on is!
- Egynyári
- Évelő (Cserje)
- Hagyma / Gumó
- Örökzöld
- Sziklakerti
- Alacsony
- Közepes
- Magas
- Tavaszi
- Nyári
- Őszi
- Kúszó
- Mediterrán
- Virágzó cserje
- Talajtakaró
- Árnyéktűrő
- Szobanövény