A hazánkban özönnövényként súlyos károkat okozó japán óriáskeserűfű, vagy másnéven ártéri japánkeserűfű törpe növekedésű, alpin változata a törpe óriáskeserűfű (var. compacta), mely erőteljes növekedésű, ugyanakkor közel sem olyan invazív, mint az alapfaj (var. japonica). Míg az alapfaj akár 2-3m-es magasságot is elérhet, ez az alváltozat csak kb. 60-70cm magasra nő, s gyöktörzsével történő terjedése is lassú. A növény hajtásai vörösesbarnák, levelei kisméretűek, vaskosak, hullámos szélűek, s már-már kerekdedek. Ez a változat kései virágzású, fehér vagy kárminvörös virágai augusztus végén, de gyakrabban csak szeptemberben nyílnak.
Kertekbe leginkább a vöröses virágú és a márványosan tarka levelű fajtákat (pl. 'Milkboy') ültetik, de az alapfaj invazív habitusa miatt hazánkban ritkán nevelt növény.
Törpe Óriáskeserűfű
(Fallopia japonica var. compacta)
Gondozása
Napos, félárnyékos helyen egyaránt szépen fejlődik, de némi árnyék a déli órákban időnként hasznos, mivel tartós kánikula és szárazság esetén kissé megéghetnek a levelei. Vízigénye közepes, a kötött, nedves talajt nem kedveli, a szárazabb körülményeket azonban jól tolerálja. Ültetésénél mindenképpen figyelembe kell venni, hogy könnyen elnyomhatja a szomszédos növényeket, ezért évelő ágyásba nem érdemes ültetni, inkább önmagában talajtakaróként. Kártevők, betegségek ritkán károsítják.
Szaporítása
Tőosztással könnyen szaporítható.
Polygonaceae (keserűfűfélék) > törpe óriáskeserűfű
2
Színváltozatok
Kárminvörös, fehér
Kapcsolódó cikkek
Kövess minket a Facebook-on is!
- Egynyári
- Évelő
- Rizómás
- Örökzöld
- Sziklakerti
- Alacsony
- Közepes
- Magas
- Tavaszi
- Nyári
- Őszi
- Kúszó
- Mediterrán
- Virágzó cserje
- Talajtakaró
- Árnyéktűrő
- Szobanövény