Tűzgyöngyvirág (Heuchera 'Lime Marmalade', H. 'Georgia Peach')
1. Tűzgyöngyvirág hibridek
A karéjos levelű tűzgyöngyvirág igazán szép lombdíszt ad, áprilistól pedig, szinte az egész szezonban virágzik hellyel-közzel. Átlagos méretű virágládában vagy cserépben mérsékelt locsolás mellett is szépen fejlődik, így akár 3-4 évig is maradandó dísze lehet a balkonoknak. Érdekessége még, hogy lombszínét tekintve igen változatos fajtákat foglal magában, így választhatunk almazöld, barackszínű, bordó, de akár vöröses levélzetűeket is. Keleti erkélyen épp úgy tartható, mint déli fekvésűn, ott legfeljebb kissé több locsolást igényel.
Angol gólyaorr (Geranium x cantabrigiense)
2. Angol gólyaorr
Ez a tömött habitusú évelő évről-évre megbízhatóan virágzik a félárnyékos balkonokon. A májusban nyíló megannyi rózsaszín vagy fehér virág igazán romantikus látvánnyal szolgál akár kerek formájú kaspót, akár hosszúkás ládát díszít. Előnye, hogy viszonylag kevés locsolással is beéri, csak a forró kánikulában kell rá jobban odafigyelni, ha látjuk, hogy a levelei kókadni kezdenek.
Kis meténg (Vinca minor)
3. Meténg
Az alapvetően erdei hangulatot tükröző, a kertben inkább talajtakaró szerepet betöltő meténg meglepően jól mutat a balkonon is, akár a földre rakjuk, akár egy párkányra helyezve futtatjuk le. A tavasszal a kék és a lila árnyalataiban nyíló virágok elnyílása után a tömött bőrszerű levélzet is szép látnivalóval szolgál. Ez az örökzöld évelő nem igényel sok gondoskodást, és árnyékos fekvésben is szépen fejlődik.
Metélőhagyma (Allium schoenoprasum)
4. Metélőhagyma
A metélőhagyma, vagy másképpen snidling a napos balkonok növénye, mely macskamenta, levendula mellett a mediterrán hangulatot erősíti. A rózsaszín pomponszerű virágzatok májustól nyílnak a vékony szárakon, amelyek azonban még a viharos szeleknek is ellenállnak. Ez a növény kifejezetten szereti, ha viszonylag szűk cserépbe kerül, e mellett pedig nagyon szárazságtűrő évelő.
Dalmát harangvirág (Campanula portenschlagiana)
5. Dalmát harangvirág
A törékenynek tűnő dalmát harangvirág igazán hálás balkonnövény, ami akár még novemberben, enyhébb decembereken is hoz virágot. A téli pihenő időszak után is hamar regenerálódik, így májusra általában már tele van virággal. Keleti fekvésű, félárnyékos helyen érzi jól magát, vízigénye pedig közepesnek mondható. Kerek formájú kerámia kaspóban mutat a legszebben.
Árnyliliom hibridek (Hosta cv.)
6. Árnyliliom hibridek
Ha dús zöld lombokkal szeretnénk élettelivé tenni egy árnyékos sarkot a balkonon, vagy szép hátteret szeretnénk adni vízifuksziáknak, kerti begóniáknak, akkor a közepes termetű árnyliliomok jó választásnak bizonyulhatnak. Ezek az évelők főleg a leveleikkel díszítenek a balkonon, így a különböző színárnyalatú, csíkozású levelű példányok kombinálásával is érdekes növénycsoportokat alkothatunk. Jó, ha kissé mélyebb cserépbe ültetjük őket, és rendszeresen, bőven öntözzük.
Alpesi őszirózsa (Aster alpinus)
7. Alpesi őszirózsa
Ez a viszonylag kistermetű évelő jellegzetes sziklakerti növény, melynek keskeny kanálformájú levelei közül dekoratívan emelkednek ki a feltűnő sárgaközepű lila virágok, melyek április végén, májusban nyílnak. Jól kombinálhatók lecsüngő habitusú délvirággal és kövi varjúhájjal. A pozsgásokhoz hasonlóan viszonylag szárazságtűrő, napkedvelő évelő, melynek nevelése csöppet sem nehéz feladat.
Pompás varjúháj (Sedum/Hylotelephium spectabile)
8. Pompás varjúháj
Bár a varjúhájak szinte kivétel nélkül mind alkalmasak rá, hogy a balkonon kaspókban, ládákban neveljük őket, a pompás varjúháj akkor lehet ideális választás, ha nagyobb, látványosabb kompozícióra vágyunk. Ez a szárazságtűrő növény méreteiben és szépségében is őszre bontakozik ki igazán, mivel augusztus végére nyílnak ki tányér alakú, pillangócsalogató rózsaszín virágzatai. Ez az évelő pozsgás lévén, magasabb termete ellenére sem igényel sok öntözést, így nyugodtan magára hagyhatjuk néhány napra.