Már az ókori időkben is termesztették ezt a hazánkban is előforduló kistermetű cserjét, mivel virágait és hajtásait kiváló sárga színű festékanyag előállítására használták, emellett pedig különböző bőrpanaszok kezelésére is felhasználták. A festő rekettye dísznövényként viszonylag kevéssé elterjedt, noha május végétől a nyár közepéig tartó virágzása nem nevezhető jelentéktelennek. Végálló fürtvirágzatai aranysárga pillangós virágokból áll, melyeket borsóhüvelyre emlékeztető termések sokasága követi. A növény szórt állású, rövid nyelű, már-már szárülő levelei keskenyek, lándzsásak, sötétzöldek. Akár 1m-t is meghaladó magasságával szép dísze lehet például évelőágyások háttereként is.
Festő Rekettye
(Genista tinctoria)
Gondozása
A festő rekettyét nem ajánlott tápanyagdús talajba ültetni, mert ilyen körülmények között felnyurgul és könnyen megdől. Sovány, tápanyagban szegény, jó vízelvezetésű talajba ültessük, s ügyeljünk rá, hogy sok napsütést kapjon. Szárazságtűrő képessége viszonylag jó, tartós szárazság esetén azonban nem árt öntözni. Metszeni nem kell, sőt a fás részekbe nem is szabad belevágni, mert nem regenerálódik. Jó, ha tudjuk, hogy az átültetést nem viseli jól, ezért rögtön végleges helyére kell ültetni. Időnként megtámadhatják a levéltetvek.
Szaporítása
Magvetéssel vagy félfás dugvánnyal. A leendő dugványt úgy kell leszakítani, hogy azon az idősebb ágrészből egy ún. talpa is legyen.
Fabaceae (pillangósvirágúak) > festő rekettye
2
Színváltozatok
Sárga
Kapcsolódó cikkek
Kövess minket a Facebook-on is!
- Egynyári
- Évelő (Cserje)
- Hagyma / Gumó
- Örökzöld
- Sziklakerti
- Alacsony
- Közepes
- Magas
- Tavaszi
- Nyári
- Őszi
- Kúszó
- Mediterrán
- Virágzó cserje
- Talajtakaró
- Árnyéktűrő
- Szobanövény