Acer ginnala néven is ismert a hazánkban is őshonos tatár juhar (A. tataricum) eme alfaja, mely azonban Ázsia keleti területeiről származik. A tűzvörös juhar egy kistermetű fa, egyes esetekben inkább nagyobb többtörzsű cserje, melynek kerekded koronáját fűrészes szélű levelek alkotják. Az alapfajhoz képest levelei fényesebbek, mélyebben karéjosak. Április-májusban krémfehér virágzatokat fejleszt, melyek viszonylag csekély díszértékkel bírnak, a belőlük fejlődő sötét rózsaszínes ikerlependék termések azonban szép látványt nyújthatnak. A tűzvörös juhart elsősorban látványos őszi lombjáért ültetik, mivel 3 karéjú levelei a hideg idő beálltával vörösesre színeződnek, de az elszíneződés mértéke egyedtől függően eltérő lehet. Végső magassága kb. 6m.
Tűzvörös Juhar
(Acer tataricum subsp. ginnala)
Gondozása
A tűzvörös juhar napos és félárnyékos fekvésben egyaránt jól fejlődik, de igazán szép levélelszíneződéshez sok napsütésre van szüksége. Kedveli a nyirkos, de jó vízelvezető képességű mészben szegény talajt, jó alkalmazkodó képessége miatt azonban bármilyen átlagos kertben könnyen nevelhető. Viszonylag érzékeny a levélfoltosodásra, és a verticilliumos hervadásnak is jobban ki van téve, mint az alapfaj. Az átültetést jól tolerálja.
Szaporítása
Többnyire magról történik, még a kertészeti fajták esetében is, ezért a tulajdonságok adott fajta esetén sem kőbe vésettek. Időnként oltással is szaporítják.
Sapindaceae (szappanfafélék) > tűzvörös juhar
2
Színváltozatok
Virágai krémfehérek, termései sötét rózsaszínek, őszi lombja vörös
Kapcsolódó cikkek
Kövess minket a Facebook-on is!
- Egynyári
- Évelő (Fa)
- Hagyma / Gumó
- Örökzöld
- Sziklakerti
- Alacsony
- Közepes
- Magas
- Tavaszi
- Nyári
- Őszi
- Kúszó
- Mediterrán
- Virágzó cserje
- Talajtakaró
- Árnyéktűrő
- Szobanövény